Працевлаштування після курсів – болюча тема. Ось ти обираєш професію, закінчуєш навчання і…отримуєш перші відмови. “А як же гарантії?” – зітхаєш ти. Навіть, коли онлайн-школи мають партнерства з ІТ-компаніями, це не означає, що ти там будеш працювати. Чому – розглянемо далі у статті.
Деякі можуть – але це лише ті, хто беруть за це гроші. Є курси, де оплата навчання відбувається після працевлаштування – здебільшого це виплати в розмірі 15-17% від заробітної плати протягом 2 років.
А тепер проста математика. Середня заробітна плата в ІТ – 1100 доларів (згідно з даними сайту ІТ-вакансій Djinni – це показники за останні 30 днів та серед фахівців з 1-2 роками досвіду). Твої щомісячні виплати за навчання становитимуть 187 доларів. А це – 4488 доларів за 2 роки. Чи знаєш ти курси, де навчання коштувало б 4,5 тисячі доларів?
Проте ми погоджуємось: коли немає можливості оплатити навчання – цей варіант є класним шансом опанувати новий напрям без попередніх витрат. Тим, хто хоче змінити професію, проте не має фінансової можливості, радимо звернути увагу на грантові програми – наприклад, IT Generation (до речі, вже анонсували, що планують запускати наступний набір). Також давай поговоримо про всі інші курси, які гарантують працевлаштування. У більшості з них є партнерства з ІТ-компаніями. Проте і це не може гарантувати, що у працедавців-партнерів ти успішно пройдеш співбесіду. В цьому випадку – як пощастить. Може статись, що ти не підійдеш компанії, з якою вони співпрацюють. Або ж у їхніх партнерів зараз (і через місяць, і через пів року) просто немає відкритих вакансій.
Видихай, не час для відчаю. Ми пропонуємо поглянути на цю ситуацію з іншої сторони – не шукати гарантій, а навчитись працевлаштовуватись.
Якщо тобі відкрили доступ до уроку по працевлаштуванню – то це теорія, а не розвиток навички. Ти переглянеш відео, де зібрали 10 порад для успішної співбесіди. Навіть випишеш їх. А от в момент співбесіди – “привіт, паніка” і нерозуміння чому все пішло не так. Або ти можеш прочитати купу статей про те, як створювати резюме. Але в момент, коли складатимеш своє, виявиться незрозумілим, що з попереднього досвіду корисне у майбутній роботі. Особливо, коли йдеш в абсолютно нову сферу. “Потрібно писати, що я в 2012 підпрацьовував офіціантом? А те, що вмію користуватись Excel?” Гарантія працевлаштування – про “гру в коротку” ще і з високими ризиками, що не вийде. Навчитись працевлаштовуватись – це те, що залишиться з тобою, надовго і точно стане у пригоді. Згадай, як у спортзалі люди виконують вправи з вагою – спочатку 2-кілограмові гантельки, а потім ця ж людина підіймає штангу вагою в 100 кг.
Зазвичай найкраще у цьому допомагає фідбек рекрутерів. І тут є 2 варіанти: – Вчитись на реальному досвіді: надсилати резюме, не отримувати відповіді, змінювати резюме, надсилати ще і ще, щоб нарешті дочекатись запрошення на співбесіду і…отримати відмову з поясненням від рекрутера. І тут важливо запитати себе – після скількох відмов на співбесідах я здамся? – Шукати курси, де ти отримуєш не лише професійні знання, а і вчишся працевлаштовуватись. Ми в Choice31 не гарантуємо працевлаштування. Натомість – рекрутер навчає студентів, як правильно презентувати себе на ринку праці. Пошук роботи, створення резюме, співбесіда – на всіх етапах ми поруч.
Запитали Марину Білецьку, Recruitment Lead в Choice31, чому курси не можуть гарантувати працевлаштування:
Насправді на це впливає багато факторів: – ситуація на ринку, чи є взагалі вакансії; – бувають курси, де викладається тільки теорія, а без практичних навичок отримати бажану роботу набагато складніше; – ну і найголовніше – це все ще залежить від самої людини. Чи готова людина працювати над отриманням омріяного оффера? Так, пошук роботи – це така сама робота й мало хто це розуміє. Більшість студентів може зупинити вже підготовка резюме та мотиваційного листа – бо це довго, незрозуміло й нудно. Але це – база, з якої все починається. Також тут важливо зазначити, що багато хто може здаватися, коли не відразу після курсів їх “забирають” у компанію (таких ілюзій має не бути у студента). Працедавці їх не розбирають, як “гарячі пиріжки”. Бо для того, щоб представник компанії зацікавився кандидатом, варто щось зробити і зі своєї сторони. Шлях до отримання оффера може бути складний – можна почути не 1-2 відмови, а близько 30. І це нормально. Зараз це просто наші реалії. Для того, щоб отримати пропозицію, варто відправити в середньому 30 відгуків на вакансію й не здатися, коли будуть прилітати відмови. Крім того, варто розцінювати навіть ці відмови, як додатковий досвід, точку зростання, над чим варто попрацювати, а не просто жалітися що “джунів нікуди не беруть”. Беруть, просто варто проаналізувати – чому компанії можуть тобі відмовити.
Щоб підготуватись до пошуку роботи, недостатньо створити хороше резюме. Давай розглянемо, які ще інгредієнти потрібні для успішного працевлаштування.
Сюди входять не лише усім відомі агрегатори вакансій, а і сайти, де шукають саме ІТ-фахівців (наприклад, Djinni) або Telegram-канали, де регулярно розміщують пропозиції від компаній, які у пошуках діджитал-фахівців. Також вакансії можна шукати на сайтах компаній, які тебе цікавлять.
У резюме важливо структуровано та максимально персоналізовано до вакансії описати свій попередній досвід, вміння та якості, освіту та додаткове навчання. У супровідному листі рекрутер хоче побачити – чим саме ти будеш корисний їхній компанії. Як твій попередній досвід можна застосувати у майбутній роботі? Чому саме твої якості якнайкраще підійдуть для цієї посади?
Підготували для тебе декілька порад, які допоможуть підготуватись до співбесіди: – Чітко читати вимоги до кандидата (вакансію) та інформацію про компанію. Якщо щось не зрозуміло – краще уточнити у рекрутера. Бо через неуважність може статись халепа під час співбесіди. – Якщо не знаєш точної відповіді, не казати «я не знаю», а спробувати поміркувати. Це завжди плюс кандидату. – Вміти презентувати себе завдяки чітким фактам або цифрам, історіям успіху з попередніх місць роботи або діяльності, у якій ти брав(-ла) участь (волонтерство, навчання, якщо не було досвіду роботи). – Розповідаючи про невдачі, також розказувати, що робив(-ла) для вирішення ситуації та подальшого покращення себе, як працівника.
Проте ефективніше за усі наші поради буде тестова співбесіда. Саме вона допоможе прокачати вміння самопрезентації та не боятись некомфортних запитань від рекрутерів чи технічних спеціалістів. “Так ми ж це вже проходили” – скаже твій мозок і зменшить рівень паніки під час реальної співбесіди.
– Перетворити виконані домашки у портфоліо – Поглянути чим попередній досвід у іншій сфері буде корисним у майбутній професії – Проаналізувати, які персональні якості допоможуть тобі досягти успіху у новій сфері – Шукати компанії, які практикують “вирощування” фахівців під власні потреби (їх більше за досвід цікавить твоє вміння вчитись) – Виконувати невеличкі замовлення на фрілансі
Працевлаштування можуть гарантувати школи, які мають бізнес-модель, де оплата навчання відбувається з твоїх майбутніх зарплат. Працевлаштування – це навичка, яку можна (і потрібно) розвивати. Працедавці (навіть ті, яким тебе порекомендували) мають бачити твій крок на зустріч – підготовку до співбесіди. Навчання працевлаштуванню складається з: – підготовки лаконічного та персоналізованого під кожну вакансію резюме та супровідного листа – прокачування вміння самопрезентації та впевнених відповідей на запитання рекрутера та технічного спеціаліста під час співбесіди – підготовлених соцмереж (наприклад, LinkedIn) – і найголовніше – фідбеків експерта, завдяки яким ти розумітимеш, що покращити, щоб якомога швидше отримати оффер. Важливо – шукати курси, де ти отримуєш не лише професійні знання, а і вчишся працевлаштовуватись. |
І наостанок ми залишили надихаючу цитату Марини, яка допоможе тобі не опустити руки на шляху працевлаштування: “Варто розуміти, що якщо студент має бажання, працює над тим щоб отримати оффери, аналізує, чому йому можуть відмовляти, готується до співбесід – він приречений на успіх 😉”.