При зміні професії кожній людині варто пройти SWOT-аналіз. Давай розберемо, що це таке і як його робити. SWOT-аналіз — це метод ефективного аналізу людської особистості, її якостей і основних характеристик. Завдяки такому аналізу можна визначити: – Свої сильні сторони, які допоможуть у досягненні мети. Це можуть бути будь-які якості, знання чи вміння, що дають тобі перевагу. – Слабкі сторони і вразливості. Людина не може бути спеціалістом в усьому. Тож для виконання плану, можливо, доведеться залучити додаткові ресурси або інших людей. – Зовнішні обставини. Найчастіше їх можна змінити, але це не означає, що ними не можна скористатися. – Зовнішні загрози. Якщо уникнути їх неможливо, то потрібно хоча б підготуватися. Для цього і потрібен аналіз SWOT. Завантажуй шаблон для проведення особистого SWOT-аналізу тут. Абревіатура SWOT складається з чотирьох слів: Strengths — сильні сторони. Weaknesses — слабкі сторони. Opportunities — можливості. Threats — загрози. Для того, щоб досягти максимум завдяки цьому методу, потрібно розуміти, що саме мається на увазі під кожним з чотирьох сегментів. Для наочності ми склали список ключових питань.
– Які властивості виділяють тебе на фоні інших? Це можуть бути будь-які навички, освіта, зв'язок. – У якій справі у тебе найбільше шансів досягти успіху? – Які ресурси є в наявності і які можуть бути отримані за потреби? – Яка якість є твоєю сильною стороною, на думку оточуючих? – Якими досягненнями ти можеш похвалитися на даний момент? – Чим відрізняється твоя система цінностей від оточення? Як можна помітити, в списку є питання, пов'язані з оточенням. Дуже важко дотримуватися об'єктивності, самостійно себе оцінюючи. Тому допомога друзів або колег буде дійсно доречною. Якщо у тебе виникли труднощі з визначенням сильних сторін, то запиши абсолютно всі свої позитивні якості. Хоча б кілька з них точно будуть виділятися. Наприклад, якщо ти хороший агроном, але точно такий же, як всі інші на цій посаді в компанії, то явної переваги не буде. Проте, якщо крім знань з рослинництва і тваринництва ти ще й володієш управлінськими і ораторськими навичками, то шанси на підвищення у тебе будуть значно вищими.
– Які завдання тобі некомфортно виконувати? – Які якості люди вважають твоїм слабким місцем? – Ти впевнений(-а) в корисності своєї освіти і отриманих навичок? Безпосередньо в контексті досягнення мети, а не в загальному. – Чи є у тебе негативні звички, що стосуються роботи? Наприклад, запізнення, запальність, відсутність стресостійкості і т.д. – Чи є у тебе такі особливості характеру, що блокують рух до мети? Варто враховувати не тільки свою точку зору. Звичайно, почути про свої недоліки з вуст друзів або колег — досвід не найприємніший. Проте в такому випадку, ти точно будеш знати над чим працювати. Якщо ж тобі сказали про слабкість, якої у тебе насправді немає, то це привід задуматися, чому людина побачила її у твоїх діях.
– В якому стані зараз перебуває сфера твоєї діяльності? Яку перевагу це становить для тебе? – Які інноваційні технології можуть пришвидшити досягнення мети? Наприклад, якщо це бізнес в аграрному секторі, то значний поштовх у розвитку може дати використання систем комплексного управління технікою. – Чи є у тебе стратегічні контакти з іншими представниками галузі? – Які зміни і закономірності спостерігаються в індустрії і країні в цілому? Як це зможе допомогти тобі? – Які помилки ти можеш виділити з невдалого досвіду інших людей, які працюють в цій сфері? Якщо у вас достатній рівень освіти, але не вистачає якихось навичок, то є два варіанти. Перший полягає в пошуку людей, у яких він є, а також нетворкінгу (формування зв'язків). Другий шлях — навчання, наприклад, можна записатися на курси з вивчення іноземної мови.
– З якими труднощами ти зіштовхуєшся при виконанні робочих обов'язків? – Чи є у тебе прямі конкуренти? Наприклад, у боротьбі за підвищення. – Чи можуть твої слабкі сторони перешкодити руху до мети? Вчасне прийняття своїх вразливостей і зовнішніх загроз допоможе продумати превентивні заходи, підготуватися до зустрічі з ними.
Намалювати матрицю SWOT досить просто. На аркуші креслимо 4 прямокутники, кожен з яких або підписуємо (складовими SWOT), або малюємо їх різними кольорами і запам'ятовуємо який колір за що відповідає. Перший стовпець підписуємо «Внутрішні чинники», другий — «Зовнішні чинники». Ліворуч також позначаємо тип рядів, верхній — «Чи сприяє досягненню мети», нижній — «Може перешкоджати досягненню». Отже, SWOT аналіз агронома, який хоче отримати підвищення, буде виглядати орієнтовно так: Сильні сторони: я добре володію тайм-менеджментом, досить комунікабельний і вмію керувати персоналом. Слабкі сторони: я намагаюся якомога швидше завершити справи, що часом впливає на якість; у мене є проблеми з вирішенням конфліктів в робочому середовищі; я поки що маю базовий рівень англійської. Можливості: через 3 місяці буде проходити нарада, на якій будуть розглядатися потенційні варіанти підвищення врожайності. Це чудовий шанс показати свою залученість в інноваційні технології аграрного сектора. Загрози: я занадто багато працюю, через що не завжди вистачає часу на саморозвиток і підвищення кваліфікації; на посаду головного агронома претендує ще один співробітник, який володіє англійською на середньому рівні. Проаналізувавши себе таким чином, агроном зможе зрозуміти, над чим саме йому потрібно попрацювати найближчим часом, щоб досягти поставленої мети. Спробуй зробити такий аналіз і ти! Можливо, ти звернеш увагу на те, чого раніше не помічав(-ла).Читати наступну
Бізнес-англійська, інтенсив з української, безконфліктна комунікація, Google таблиці, і найважливіше для всіх, хто шукає себе – профорієнтація. Прокачай свої професійні навички
Без маркетингу неможливий жоден бізнес або проєкт. Виходь на наступний рівень у своїй роботі або опановуй нову професію
Must-have для керівників та менеджерів, а також тих, хто бажає ними стати. Хочеш працювати з проєктами в IT? Відкривай професії Project Manager та Business Analyst
Увійди в ІТ без необхідності писати код, опануй професію з нуля