Бізнес-аналітик: хто це та що робить?

Багато хто думає, що бізнес-аналітик – це той, хто постійно сидить над цифрами та звітами. Адже саме з цим асоціюється слово «аналітика». Що ж, час розвінчувати міфи та по-справжньому відкривати для себе цю цікаву та різноманітну професію. 

Бізнес-аналітик (business analyst, BA) – це людина, яка слугує своєрідним містком між розробниками та клієнтами, між реалізацією технічних рішень та бізнес-системами. 

BA – це нетехнічна професія. Хоч ця людина і працює з технічними командами, проте безпосередньо її функціонал не пов’язаний із програмуванням. 

Дану професію доволі часто обирають люди з нетехнічним складом розуму, адже велику роль у цій роботі відіграє комунікація. 

Що загалом робить бізнес-аналітик?

Взаємодіє з ключовими гравцями бізнесу, командами та клієнтами

Бізнес-аналітики тісно співпрацюють з лідерами бізнесу та їхніми клієнтами, щоб визначити можливості для зростання чи вдосконалення. Вони з’ясовують, які проблеми виникають у клієнта для пошуку ефективного рішення. 
Визначає прогалини

Аналізуючи бізнес-процедури та процеси, BA виявляє прогалини в продуктивності та визначає загальну неефективність бізнес-процесів. Він надає рекомендації для оптимізації бізнесу, щоб зберегти конкурентоспроможність, не змінюючи своїх масштабних цілей.

Пропонує рішення на основі даних

Виявивши ці прогалини, бізнес-аналітик тісно співпрацює з ІТ-відділами для розробки рішень на основі наявної інформації та даних. Бізнес-аналітик слугує майже перекладачем, коли пояснює керівникам компаній або клієнтам рішення, які часто надходять від технічних фахівців у незрозумілій широкому загалу формі. Потім BA допомагає розробити план реалізації цих рішень.

Як виглядає робочий день бізнес-аналітика?

Кожного дня BA може виконувати різні задачі. Проте основний перелік виглядає так:

🔸 комунікація з менеджерами або клієнтами щодо їхніх бізнес-потреб
🔸 документування та аналіз бізнес-процесів
🔸 аналіз та підготовка висновків, щоб запропонувати зміни та вдосконалення
🔸 комунікація щодо можливих наслідків змін, такі як витрати, вигоди та ризики
🔸 узгодження способу внесення змін
🔸 організація тестування та перевірки якості
🔸 комунікація з командою

Яка різниця з іншими ІТ-професіями?

Найчастіше бізнес-аналітика плутають з data аналітиком, project менеджером та product менеджером. 

Незважаючи на поширені стереотипи, бізнес-аналітик не займається збором даних – цифр. Він ставить задачу на збір даних, які йому потрібні для того, щоб зробити необхідні висновки. Збором таких даних займається data аналітик. 

Усі перераховані професії відіграють життєво важливу роль у забезпеченні успіху бізнесу. Вони відповідають за різні аспекти бізнесу, але працюють разом, щоб забезпечити досягнення компанією своїх цілей і завдань.
Project менеджер та бізнес-аналітик ведуть комунікацію із зацікавленими сторонами. Проте це лише одна із задач. PM працює з термінами, бюджетами, а BA з вимогами, внутрішніми процесами, документацією. Для бізнес-аналітика є важливим кінцевий результат. 
BA зосереджений на якості та створенні правильного продукту/процесу з першого разу.

Product концентрується на забезпеченні цінності або рентабельності інвестицій для клієнта. А PM зазвичай зосереджується на швидкості доставки продукту за планом.

Які можливості пропонує професія

🔸 Бізнес-аналітик без досвіду може розраховувати на зарплату від $700 до $900.
🔸 Middle фахівці (1+ рік досвіду) заробляють від $900 до $1700.
🔸 Senior фахівці заробляють від $1700 до $3000, залежно від компанії та продуктів, з якими вони працюють. 
Одна з головних переваг професії бізнес-аналітика – це можливість працювати у різних напрямах бізнесу. 

BA – це універсальний гравець, який потрібен ІТ, фінансовим компаніям, страховим, компаніям роздрібної торгівлі. Тобто, будь-якому бізнесу. 
Ще однією перевагою є можливість не лише вертикального, але і горизонтального розвитку. Бізнес-аналітик у процесі своєї роботи може обирати певну спеціалізацію, наприклад: ІТ-бізнес-аналітик (працює з ІТ-продуктами), менеджер бізнес-аналітик (виконує управлінські функції), бізнес-аналітик даних (зосереджується на роботі з великими наборами даних). 

Також BA може опановувати інший функціонал і, за бажанням, змінити напрям на project менеджера, product менеджера тощо. 

Хто обирає професію бізнес-аналітика?

Ця професія добре підходить людям, для яких актуальні такі вміння та якості:

🔸 аналітичне мислення
🔸 вміння ефективно працювати у команді
🔸 відмінні навички комунікації
🔸 гнучкість та відкритість до змін
🔸 вміння виявляти власну ініціативу
🔸 схильність пояснювати, робити складне простим
🔸 зацікавленість у світі технологій 

Цей напрям є вдалим рішенням для людей різного віку, яких цікавить робота в ІТ, проте не приваблює безпосередньо програмування. Доволі часто цю професію обирають перекладачі, вчителі, менеджери з продажів, а також представники напрямів, де потрібно багато комунікувати з людьми. 
Оксана обрала професію бізнес-аналітика замість кар’єри перекладача. Вона займалася перекладами з англійської та німецької, згодом – репетиторством зі школярами та дорослими. 

Бажання продовжувати працювати дистанційно, але з більшим доходом, підштовхнуло її розглянути ІТ-професії. 
Оксана розповідає, що розглядала професії, які були б нетехнічними, але при цьому не пов’язані з творчістю. І де можна було б багато комунікувати з людьми. Так вона натрапила на професію бізнес-аналітика. 

Одразу після проходження навчання їй вдалося успішно пройти усі етапи співбесіди та процевлаштуватися у компанію EPAM. Оксана працює з кількома клієнтами одночасно, при цьому, вони представляють бізнес із різних країн, тож задачі завжди доволі різноманітні. За півроку роботи вона перейшла з рівня junior до middle. 

Отже, головні міфи розвінчано. Опанувати з нуля – можливо. Збирати масиви даних – не потрібно. Обрати цю професію, якщо хочеш користуватися попитом у різних сферах – варто. 

За допомогою бізнес-аналітика кожна компанія отримує інноваційні рішення та найзадоволеніших клієнтів. Хіба не скарб?

Хочеш опанувати професію бізнес-аналітика?

Наглядач острова Гамільтон заробляє за пів року $150 тисяч

Тобі ж не потрібно працювати так далеко, щоб отримувати гідну зарплату в доларах. Обирай діджитал.

Отримай безкоштовно ChoiceBook – тут все для свідомого вибору професії та ефективного працевлаштування.

Отримати ChoiceBook

Натисни, щоб швидко отримати книгу з рекомендаціями по зміні професії